Translate

Paieška

Brandi pilietinė visuomenė?

 

“Brandi pilietinė visuomenė”. Kas tai per išsireiškimas?
Subrendusi – kaip sunokusi, prisirpusi, pasiruošusi, besilaukianti?
Brendimas – tai kelias į brandą. Gal čia yra kažkoks ryšys su branduoliu? Kaip skaistus su skaistuoliu? Arba, šviesus su šviesuoliu?

Brandi visuomenė – tai kokia? Kokius požymius turi? Ūsus, barzdą, žilų plaukų,
ar vešliai apaugusią kaktą? O gal kaip tik nuplikusią galvą?
Gal brandi – tai turtinga, solidi, pasiturinti, savistovi – jos nereikia palaikyti iš šono, paremti, ji pati kitus parems, padės.
Jeigu dabar tikimasi paramos iš ES, tai apie brandumą nėra ko kalbėti. Tai vaikystės, na, gal paauglystės amžius. Ji net nėštumui nepasiruošusi. Reiškia, vaikų negali turėti – neišnešios, bus paliegę, silpni, gal net turės bėgti pas kitą mamą. – Brandesnę.

Tai ko čia mums reiktų tam brandumui pasiekti? Išlaikyti brandumo egzaminus? Baigti mokyklą ar net universitetą? Pradėti patiems dirbti? Paragauti gyvenimo druskos? Įgauti skaudžios patirties ir joje nežlugti? Atsilaikyti?  Po to iškilti, suklestėti, išgarsėti, atrasti, įrodyti, parodyti ir kitus pradėti  to mokyti.
2006-01-12

Branda  tai - būsena, stovis ar judėjimas?

Ar obuolys, pasiekęs savo brandumą, toliau tobulėja ar genda? Juk jis pradeda džiūti, pūti, kirmyti. O štai žalias obuolys nėra skanus, maistingas, gal net sprangus. Kai kurie nesubrendę vaisiai gali ir viduriavimą sukelti. Tačiau, jeigu jie turi geras sąlygas tobulėti (saulės šviesos, maistinių medžiagų, drėgmės), jie gali pasiekti brandą. Tuomet obuolys taps skaniu, naudingu, vertingu vaisiumi. Jis numalšins troškulį, suteiks jėgų, papuoš šventinį stalą.

Tai gal  visuomenė, žmogus ar politikas  turi savo brandumo ribas? Pasiekę tam tikrą lygį,  jie pradeda gesti? Jeigu yra nesubrendusi  asmenybė, tai gal yra ir perbrendusi? Ji tampa atsargi, baikšti, bijanti sugriūti, suklysti, nedaranti ryžtingų, kardinalių veiksmų. Ji jau nebesugeba pastebėti, suprasti, įvertinti. Ji  viską daugiau stabdo, slopina, nei skatina.

Augalų pasaulyje yra taip, kad subrendimas yra ta riba, kuri leidžia duoti vaisius. Iš vaisių išauga  naujas, jaunas, gal net tobulesnis už protėvius, augalas.

Ar nauja karta būtinai bus nesubrendusi, neatsakinga, klystanti? Juk ne amžius parodo subrendimą, o sugebėjimai, patirtis,  talentas, sugebėjimas valdyti ir mokyti kitus. Jeigu šis valdymas visų gyvenimą daro patogesniu, patikimesniu, saugesniu, harmoningesniu, laimingesniu, tai iš tikrųjų rodo brandą.

Tuo tarpu nesugebėjimas susitvarkyti su padėtimi, nesugebėjimas suprasti, išsiaikinti, valdyti ir teigiamai įtakoti žmonių, parodo brandumo prastėjimą. Tokiu atveju būtina skubiai ieškoti sau pamainos. Gal naujoji politikų karta jau subrendusi, tik jai neduodama pasireikšti? Iš jos atimamos galimybės, teisės, laukiant kada ji pranoks visus.

 

2006-03-13

0 comments:

Ads

Knygos FB

statc

About Me

Populiarūs įrašai

Peržiūrėta